مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش|بهترین وب سایت کتاب،مقاله-crampoon

مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش


دانلود بهترین فایل مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش
دسته بندیروانشناسی
فرمت فایلdoc
حجم فایل47 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش

اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش

اهداف تربیت بدنی در جوامع گذشته و امروز

مطالعه و تحلیل تاریخی احوال اقوام گذشته و حال نشان می دهد كه سعی و تلاش انسان قدمت تاریخی دارد ، تا آنجا كه می توان گفت اداره حیات اقوام ابتدایی بدون حركت و فعالیت میسر نبوده است. اجرای مهارتهایی از قبیل زوبین اندازی ، تیراندازی با تیر و كمان ، كوه و غار پیمایی ، كشتی گیری و حتی اجرای مسابقه های دو كه در قرآن كریم در داستان برادران یوسف نیز از آن ذكری به میان آمده است ، جملگی حاكی از رواج فعالیتهای جسمانی و تربیت بدنی در نزد ملتها و اقوام روزگاران گذشته بوده است.

در زندگی فردی و اجتماعی بسیاری از جوامع و ملتهای امروز جهان ، تربیت بدنی و ورزش بخش مهم و جدایی ناپذیری از برنامه های كلی تربیت كودكان و جوانان به حساب می آید . امروزه ملتها بر اساس جهان بینی و شناخت كلی از انسان به طرح و تنظیم برنامه های ورزشی و تربیت بدن می پردازند و این گونه برنامه ها را در زندگی خانوادگی و آموزشگاهی نسلهای حال و آیندة خود قرار می دهند.

اهداف عمدة تربیت بدنی در تاریخ زندگی انسان عبارت است از : حفظ سلامت ، تعمیم بهداشت ، رشد و تقویت قوای جسمی ، آمادگی برای فعالیتهای دفاعی ، كسب شادابی و نشاط ، و نیل به موفقیت در وظایف حرفه ای و شغلی . اهداف فوق تا به امروز با مختصر تغییری در نزد اكثریت جوامع بشری ترغیب می شود و بر حسب ضرورت تاریخی بر یك یا چند هدف تاكید بیشتری به عمل می آید.

در عصر حاضر ، در سایة تحولات اجتماعی و سیاسی در جهان بویژه در دنیای غرب ، مقاصد دیگری به اهداف فوق افزوده شده و مفهوم ورزش به جای تربیت بدنی عاملی برای تخدیر و سرگرم نگه داشتن ملتهای ضعیف جهان گردیده است. تربیت بدنی كه در آغاز پیدایش آن جنبه فردی و در نهایت ملی داشت اینكه به صورت جمعی و بین المللی در آمده است تا وسیله برای بهره برداری مقاصد سیاسی كشورهای استعماری باشد.

اهداف تربیت بدنی در جامعة اسلامی

پیش از اینكه دیدگاه اسلام در زمینة ورزش و تربیت بدنی مطرح گردد ضروری است نظر این آیین الهی درباره بدن انسان شناخته شود. در آیین مقدس اسلام ، بر خلاف بسیاری از آیینهای دیگر ، بدن آدمی تحقیر نمی شود . اسلام بدن انسان را بی ارزش نمی شمارد ، زیر بدن انسان ابزار تكامل روح اوست. تحقیر بدن در حكم تحقیر شخصیت آدمی است و كسی كه مرتكب این عمل شود مستوجب كیفر و قصاص است.

در اسلام حفظ بدن از خطرها و آسیبها و تامین موجبات سلامت و بهداشت آن وظیفه أی الهی است و تضعیف و یا تخدیر بدن امری ناروا و مزموم است. امام سجاد (ع) در رسالة حقوق می فرماید : ان لبدنك علیك حقا. بدن تو بر تو حقی دارد و حق آن این است كه آن را سالم ، نیرومند ، مقاوم در برابر شداید و سختیها و در كمال نشاط نگاه داری . طول عمر و صحت بدن و ایمن بودن از بلاها و رنجها از اموری است كه بدن از خطر و تامین سلامت و بهداشت آن تاكید شده و راههای مختلفی برای این منظر و ارائه گردیده است. ارزش بدن و سلامت آن در اسلام به حدی است كه بعضی از دانشمندان اسلامی گفته اند : پیامبران الهی در آغاز نبوت و رسالت خود باید سالم و از نقص بدنی دور و بركنار باشند.

ورزش ، وسیله خودشناسی

برخورد انسان با ورزش هدفمند به او این فرصت را می دهد تا از مرزهای خود محوری وب خود خواهی گذشته و به كشف استعدادهای جسمی ، ذهنی و روانی خود بپردازد و به تجربه دریابد كه ابعاد وجودی او در مجموع و به صورت یك كل تفكیك ناپذیر با ورزش درگیر است. مشاركت تنها با یكی از ابعاد وجودی میسر نمی شود ، هرگاه چنین شود او به تعبیر ما ورزشگر است و نه ورزشكار . ورزشگر از خود و دیگران بیگانه شده است و نسبت به آنچه در محیط فردی و اجتماعی او می گذرد بی تفاوت می شود و چه بسا رسالت انسانی خود را همراه با تعهداتش نسبت به دین و كشور به بوته فراموشی می سپارد و لذا در حوزه ورزش واقعی و پیام بخش ، انسان با تمامی وجود خود به كسب تجربه در زمینة مسئولیت ، جهاد ، پیروزی ، شكست و افسردگی هیجان وصبر می پردازد.

1ـ تغذیه و ورزش

بدن انسان برای بقای حیات و رشد و ترمیم بافتهای خود از موادی استفاده می كند كه معمولاً از طریق هان و دستگاه گوارش به آن می رسد. این عمل را تغذیه می نامند. عمل تغذیه چهار كار اساسی در بدن انجام می دهد :

نیازهای بافتها را برای رشد برآورده می كند.

مواد لازم برای ترمیم و جایگزین كردن بافتهای فرسوده را تامین می كند.

نیروی لازم برای فعالیتهای جسمی و فكری را فراهم می كند .

تعادل فیزیولوژیكی دستگاههای مختلف بدن را تامین می كند.

ویتامینها

ویتامینها تركیباتی هستند شیمیایی كه برای سلامت و رشد و بقای حیات انسان ضروری اند. ویتامینها رشد طبیعی بافتهای مختلف بدن را تامین می كنند ، آنها همچنین باعث می شوند كه اعصاب و عضلات به طور صحیح وظایف خود را انجام دهند. یك رژیم غذایی متعادل باید دارای كلیة ویتامینهای مورد نیاز بدن باشد ، ولی نكتة مهم این است كه چند درصد از افراد دارای رژیم غذایی مناسب هستند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


✔ نمایش جزئیات بیشتر و دریافت فایل

کلمات کلیدی: دانلود مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش دانلود مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش دانلود مقاله اهداف و اهمیت اجتماعی ورزش رژیم غذایی سلامت تربیت بدنی فعالیتهای دفاعی

مطالب مرتبط

بررسی ساختار و نحوه عملکرد سیستم های کنترل صنعتی

دانلود کتاب آموزش کاوش در قبرستان

دانلود فایل ورد word پروژه بررسی کامل خانه های هوشمند

دانلود فایل ورد(Word) پروژه تحلیل و بررسی انواع اتصالات در اجزای ماشین

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی و شبیه سازی پایدار سازی سیستم قدرت

دانلود فایل ورد(Word) پروژه انواع کمک فنرها و روش طراحی آنها

دانلود فایل ورد(Word) پروژه بررسی اجزا ماشین و سیستم های انتقال قدرت مکانیکی

فایل ورد(Word) پروژه ارزیابی عملکرد ژنراتورهای موازی در خطای ترمینال ژنراتور

دانلود فایل ورد(Word) پروژه خانه هوشمند و طراحی سیستم های آن BMS

فایل ورد(Word) بررسی شبکه های بی سیم ، پروتکل های مسیریابی و شبکه های ادهاک

مقاله بررسی اثار مواد مخدر بر بدن انسان.

مقاله انحرافات اجتماعی جوانان

مقاله اعتیاد ، مسئله اجتماعی مهم در میان دانشجویان

اعتیاد جرم یا بیماری

انحرافات جنسی - علل و عوامل موثر در انحرافات جنسی و پیامدهای آن

تحقیق اعتماد به نفس

مقاله اختلال اضطراب در کودکان و نوجوانان

مقاله روان سالم

مقاله شیوه های فرزندپروری

کتاب ریشه های روانی رفتار کودک